Březen 2012

Dracula

11. března 2012 v 14:40 Upíři
Nejznámější upír - Dracula - prvně se objevující ve stejnojmenné knize Brama Stokera, je do určité míry založen na skutečné historické osobě - moldavském knížeti Vladu, řečeném Dráček (Dracula či Drăculea) a Naražeč na kůl resp. Napichovač (Ţepeş). Žil v letech 1431-1476 a proslul svojí krutostí v bojích s Turky. Dracula je zdrobnělinou přezdívky jeho otce - Drak (Dracul) -, jíž byl označován jako člen tzv. Dračího řádu císaře Zikmunda. Jeho přezdívka Napichovač je pak založena na oblíbeném způsobu popravy, který užíval k vyvolání strachu a hrůzy u svých nepřátel. Podle pověsti poselstvo tureckého sultána při audienci u knížete Draculy odmítlo smeknout a vzdát mu čest, takže kníže jim dal jejich pokrývky hlavy k hlavám přibít železnými hřeby a pak je dal napíchnout na ostrý kůl.
Podle moderních výzkumů ovšem Stoker o skutečném knížeti Vladovi mnoho nevěděl a "legendu" sestavil z jiných legend, nemajících s Vladem nic společného. V Rumunsku spojení knížete s upírskými legendami nechápou: když už, považovali by ho naopak za bojovníka proti upírům.
Samotný Stoker neupřesňuje, jak se Dracula stal upírem; v pozdějších zpracováních je důvod často náboženský: jednou když byl Dracula na bitevním poli, jeho žena, oklamána zprávou o jeho smrti, spáchala sebevraždu. Dracula poté proklel Boha, kterému do té doby věrně sloužil, a stal se upírem.
V jiných zpracováních byl Dracula proklet knězem po vypálení kláštera a toto prokletí ho změnilo v upíra.

Jak zahnat upíra

4. března 2012 v 16:20 Upíři
Cibulí, česnekem, stříbrem, vytvořením kruhu z hostií nebo z květů divokých růží okolo rakve, svěcenou vodou, křížem třeba ze dřeva nebo slunečním paprskem. Takových způsobů bylo vymyšleno spousty.
Jak zničit upíra:
- Probodnout mu srdce (dřevěným nebo železným, nebo také posvěceným kůlem)
- Najít jeho tělo (když spí), useknout mu hlavu a tu pak i s tělem spálit.
- Slunečním světlem.
- Zatlouct ho pořádně do rakve a nechat ho tam "vyhladovět"
- Zabít jeho "otce" (upírův otec je upír, který z něj upíra udělal)

Kde se vzali upíři?

1. března 2012 v 8:25 Upíři
Někdo se jich bojí, jiní je obdivují a jiní jimi jsou posedlí... Ale kdo to vlastně ten upír je? Nejen Slované, ale už i staří Keltové a jiné národy měli své příběhy a pověsti o upírech. Nejznámější připodobení upíra je neživá bytost vysávající krev z živých smrtelníků.

Některé mýty rozdělují upíry na dva druhy. Jedni jsou upíři, který ani upírem být nechtěli, ale jelikož je jiný upír kousl (pil jejich krev), upír se z nich stane. No a druzí jsou upíři dobrovolní. Stojí na vývojovém žebříčku podstatně výše než lidé.

Upír oproti lidem nesnese denní světlo, protože sluneční paprsky ho mohou zabít, ale někde se uvádí, že existuje prsten (sluneční prsten) a ten, když si upír navlékne a nosí ho, může klidně na slunce a nic se mu nestane.

Den tráví upír ve svém hrobu či kobce. V okamžiku, kdy zapadá poslední paprsek slunce, vychází na lov lidí, neboť potřebuje zahnat svůj hlad, teda spíš žízeň.